Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

DUDAKLARINIZIN ÇATLAMASINA SON VERİN !

 

Kış aylarında çatlayan dudaklarımız soğuk ve kuru mevsim şartlarının getirdiği yaygın bir cilt sorunudur. Çatlayan dudaklar hem kötü bir görüntüye sebep olur hem de rahatsızlık verici bir problemdir. Çatlamış dudakların ortak belirtileri kızarıklık, kuruluk, duyarlılık, çatlama, yarılma, soyulma ve ağrıdır. Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak dudak çatlamalarının sebepleri ve tedavi yöntemlerini anlatacağız.

DUDAK ÇATLAKLARININ NEDENLERİ:

  • Vücudun aşırı susuz kalması
  • Kuru hava
  • Dudak ısırma ve dudakları yalamak
  • B2 vitamini eksikliği
  • Alerji
  • Enfeksiyonlar
  • Kışın soğuk algınlığı
  • Aşırı ısıya maruz kalmak

DUDAK ÇATLAKLARINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ:

Dudak çatlamalarında en önemli kural dudakları yumuşak ve nemli tutmaktır.

Aloe vera suyu, salatalık suyu ile kuru dudaklarınızı ovabilirsiniz. Evde kişisel olarak yapabileceğiniz tariflerle pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz. Bir miktar gliserin veya sütün içinde gül yapraklarını ezin. Hamur haline geldikten sonra bu karışımı kuru dudaklarınıza sürünüz. Çatlamasını önleyecektir. Ayıca bu karışım dudaklarınıza pembe renk ve kaybolan nem dengesini kazandıracaktır.

Kuru dudaklar için diğer bir etkili yöntem ise bal maskesidir. Dudaklarınıza önce bal sürüp birkaç saniye kurumasını bekleyin. Ardından üzerine bir miktar vazelin sürüp 15 dk bekleyin. Bu maskeyi dudağınızdan çıkartmak için sıcak su kullanın. Bu uygulamayı bir hafta boyunca her gün günde bir kez uygulayın. Çatlamış dudaklarınızın yumuşacık ve pürüzsüz bir görünüm aldığını göreceksiniz.

Bunların dışında soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmadan önce ve gün içinde dudaklarınıza hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya hint yağı uygulayabilirsiniz.

Halk arasında dudak çatlaması için en bilinen çözüm rujdur. Doğru seçilmiş bir ruj ile dudaklarınıza nem kazandırabilirsiniz.

Vücudunuzun susuz kalması cildin nem dengesini kaybetmesine neden olur. Bol bol su içmek vücut sistemlerinin normal bir şekilde çalışması  için önemlidir.

Aşırı sıcak ve güneşten kaçının. Güneşli havalarda mutaka güneş koruyucu kremler ile cildinizi koruyun.

 

Kişisel bakımınızı profesyonel yardımlar ile tamamlamak için Artemis Karşıyaka Güzellik Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Cilt Bakımı ve Cilt Gençleştirme İzmir uygulamaları için lütfen bize ulaşın.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.