Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

Dünya Kadınlar Günü ne zaman kutlanır? Anlamı nedir?

Her sene Dünya Kadınlar günü kutluyoruz.  Hepimiz kadına verilen önemi vurgulayan bu günü kutluyoruz.  Peki bu özel gün ne zaman kutlanmaktadır?  Tarihsel süreci nasıl gelişmiştir? Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak sizlere Dünya Kadınlar Günü hakkında bilgi veriyoruz.

Dünya Kadınlar Günü dünyada pek çok ülkede her yıl 8 Mart tarihinde kutlanmaktadır. Fakat bugünün nasıl ortaya çıktığı, anlamı ve tarihsel süreci hakkında pek çoğumuz bilgi sahibi değiliz.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bu grevde, polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ile arkasından çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlar sebebi ile kaçamaması sonucunda çoğu kadın olmak üzere 129 işçi can verdi.  Bu olay büyük tepki topladı ve işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına bu tarih olan 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliği ile kabul edildi.

Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gerçekleşti.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960lı yılların sonunda ABD’de de kutlanmaya başlanmasıyla birlikte daha da güçlü bir ivme aldı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. ‘Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı’ programından Türkiye’nin de etkilenmesi ile Türkiye de 1975 Kadın Yılı kongresi yapıldı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

Kadına verilen önemin ve değerin dile getirilmesi adına bu günün ülkemizde ve dünyada çok daha sesli bir şekilde kutlanmasına, kadına yönelik her türlü şiddetin, kötü çalışma koşullarının ve toplumsal baskının önüne geçilmesi adına herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Toplumları yetiştiren bizleri doğuran ve hayata hazırlayan kadınların kıymetinin bilinmesi daha mutlu yarınlar dileğimizle.

Artemis Karşıyaka Güzellik Merkezi olarak bu özel günde kadınlarımıza özel İzmir cilt bakımı kampanyamızdan yararlanmak için güzellik merkezimizi ziyaret edin.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.