Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

Güneş Koruyucular İle İlgili Bilinmeyenler

Günümüzde cilt kanseri ve ciltle ilgili oluşan rahatsızlıklar gittikçe daha ciddi boyuta ulaşmakta. Bu bağlamda güneş koruyucular cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak cilt kanseri, erken yaşlanma ve güneşe bağlı oluşan yanıkları önlemeye yardımcıdır. Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak güneş koruyucular hakkında bilinmeyenleri anlattık.

Güneş kremleri, güneşin vermiş olduğu ultraviyole ışınlarının tenimize geçmesini önleyen cilt korucusudur. Doğru güneş koruyucu seçimi yaparak güneşin cilt üzerine yarattığı riskleri önlemiş olursunuz.

Güneş kremleri sizi cilt kanserinden korur. UVA ve UVB olarak bilinen iki çeşit UV ışını vardır ve bu ışınlar ciltte oluşan zararlı değişiklikleri tetikler. Dünya yüzeyine ulaşan UVA ışınlarının %95i ultraviyole ve radyasyondan oluşmaktadır. UVA ışını cildin yanmasına ve hassas cilt tiplerinde soyulma oluşmasına neden olur. UVB ışınları daha az yaygın olmakla birlikte oda cilde zararlıdır.

Güneş kremi sizi güneşin neden olduğu cilt lekelenmelerinden korur. Güneş kremleri erken yaşlanmayı önler. Yapılan araştırmalarda düzenli güneş koruyucu kullanan kişilerin ciltlerinin yaşlanma hızının, kullanmayan kişilere oranla daha yavaş olduğu gözlemlenmiştir.

Güneş koruyucular güneş yanıklarından korur. UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak ciltte kızama ve yanmaya neden olur. Güneş yanığı özellikle cilt kanserini tetikler. Güneş koruyucular yanıkları ve güneşin uzun vadede yarattığı cilt hasarlarını önler.

 

Yapılan en önemli yanlışlardan biri de güneş koruyucuların sadece yaz mevsiminde kullanılmasıdır. Cilt renginiz ne olursa olsun güneş koruyucular yılın dört mevsimi boyunca kullanılmalıdır. Güneşin zararlı ışınları bütün cilt tiplerine geçer. Ancak özellikle hassas ve açık renkli ciltler güneşin zararlı ışınlarından daha fazla etkilenir.

Güneş koruyucular özellikle gün vaktinde saat 10:00 ile 15:00 arasında güneşe doğrudan maruz kalan herkes tarafından kullanılmalı. Ayrıca bulutlu günlerde de uygulanmalıdır.

Doğru Güneş Kremi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Cildimize uygulayacağımız güneş kreminin özelliklerinde UVA ve UVB güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olması gerekiyor. Kullanacağımız güneş kreminin içeriğinde titanyum dioksit, çinko oksit, ekamsül, avobenzon olup olmadığına dikkat edilmelidir. Güneş kremin kalitesini içeriği belli eder. Eğer içerisinde titanyum dioksit, çinko oksit, ekamsül, avobenzon var ise ve UVA, UVB ışınlarına karşı koruyor ise o kaliteli bir güneş kremidir.

Uzmanlar değeri en az 15 olan güneş kremlerini öneriyor. Ayrıca yüzme, terleme, ıslanma gibi etkenlerden dolayı 40 ile 80 dakika da bir tekrar uygulanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki güneş koruyucuların etkisi 2 saatten fazla sürmez.  Yüksek SPF değeri demek daha etkili koruma demektir.

Güneş koruyucuların üzerinde yer alan faktör bu bileşimde bulunan koruyucu filtre maddelerinin gücünü göstermektedir. Koruyucu faktörler her cilt tipinde farklılık gösterir. Bu nedenle güneş koruyucularda faktör tek başına güneşte kalma süresini ve koruma özelliğini belirleyen bir ölçüt değildir.

Doğru koruyucuyu seçmek adına cilt tipinizi tanımanız, kremlerin içeriğini bilemeniz gerekmektedir.

Kişisel bakımınızı tamamlamak için Artemis Karşıyaka Güzellik Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.