Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

Lazer Epilasyon Uygulaması Kaç Yaşından Sonra Yapılabilmektedir?

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak adına kadınlar ve erkekler tarafından en çok tercih edilen işlem olan lazer epilasyon ile tüylerden kurtulmak, doğru yöntemler tercih edildiği müddetçe mümkün görülüyor. Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak ‘Lazer epilasyona başlama yaşı ne olmalıdır?’ sorusunu sizler için değerlendirdik

Gelişen teknoloji ile birlikte hemen hemen her cilt tipine ve her yaş grubuna lazer uygulamaları yapılmakla birlikte, bu uygulamalarda uygun şartların sağlanması işlemin kesin sonuç vermesi için önem kazanıyor.

Lazer epilasyona başlama yaşıyla ilgili oldukça değişik yorumlar mevcut. İster kız olsun ister erkek, erken yaşlarda özellikle ergenlik öncesi yapılan lazer epilasyon uygulamalarının sonuçları sağlıklı sonuç vermemektedir.

Ergenlik dönemi öncesi vücuttaki tüy yoğunluğu kişinin gelecekteki durumu ile ilgili ipuçları vermektedir. Ancak bunun doğruluğu ileriki zamanlarda değişiklik gösterebilir. Genetik olarak yoğun tüylenmeye sahip çocuklar çoğunlukla ergenlik sonrası daha da artan bir tüylenmeyle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Bunun yanı sıra genetik olmayıp da normal fizyolojik tüylenmesi olan çocuklarda da ergenliğin başlaması ile birlikte son sürat kıl üretimi başlıyor. Özellikle kız çocuklarda, bu tüylenmeye karşı yapılan yanlış uygulamalarla birlikte tüylenme daha da artabiliyor.

Ergenliğin başlaması ile hormonların tam olarak düzene girmesi için birkaç sene zaman geçiyor. Bu dönemde yapılacak her türlü işlemin başarısızlık riski vardır. Yapılan işlemler ile tüylenmeyi tedavi etmeye çalıştıkça bunun karşılığında daha dengesini bulamamış hormonlar sürekli üretir.

Özellikle kız çocukları adet görmeye başlayıp birkaç sene geçtikten sonra (yaklaşık 15 yaş civarı) hormonal olarak herhangi bir problem bulunmuyorsa belli bölgeler olmak kaydıyla tedaviye başlanabilir. Bu bölgeler bacak, koltuk altı ve bikinidir. Herhangi bir problemden şüphelenildiğinde endokrinoloji ya da kadın doğum uzmanından destek alınmalıdır.

Özensiz ve sorgusuz yapılacak lazer uygulamalarının en kötü sonucu tüylenmeyi daha da arttırması veya yıllarca hiç sonuç alınamamasıdır. İşlem en başından uygun şartlarda uzman kişilerce değerlendirilerek uygulama yapılırsa sonuçlar daha sağlıklı olacaktır.

Lazer tedavisinin birkaç şekilde sonucu vardır. Ya tüyler tamamen biter, ilerleyen yıllarda hiçbir işleme gerek kalmaz; ya da çok azalır incelir fakat belli zaman aralıklarında tekrar tedavi yapmak gerekir. Halk arasında tüyler bitse bile yeniden çıkıyormuş denmesinin sebebi de bu  tüylerdir. Tüyler yeniden eskisi gibi çıktı demek için ya tedaviler yarıda kesilmiş olmalı ya da ciddi hormonal problemler oluşmuş olmalıdır. Bunun dışında yeni tüy üretimi gibi bir durum söz konusu olamaz. Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan en etkili yöntemdir.

Lazer epilasyon uygulaması  hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için için Artemis Karşıyaka Güzellik Merkezi ni ziyeret edin. 

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.