elayakbakim1Hayatımızda en çok kullandığımız vücut bölgelerimizden olan el ve ayaklarımızın aktif şekilde dış dünya ile etkileşim içerisinde olması, onların zaman içinde bakıma ihtiyaç duyarak hasarlı hale gelmelerine sebep olabilmektedir. Bugün kendimizi elsiz ve ayaksız olarak düşündüğümüzde işin içinden çıkamayız. İşte bu denli önemli olan bu uzuvlarımızın daha sağlıklı ve bakımlı olarak bize fayda sağlayabilmeleri için de çeşitli faaliyetleri onlardan esirgemememiz gerekir. Düzenli olarak yapacağımız el ve ayak bakımları ile ileride çeşitli yaralara veya diğer acılara sebep olmaları ile yaşam kalitemizin düşmesine izin vermememiz gerekir. Bu yapacağımız işlemler kimi zaman basit olarak kendi evimizde çeşitli kremler veya diğer malzemeler yardımıyla, kimi zaman da profesyonel kişiler tarafından daha komple bir bakım işlemleri şeklinde yapılabilir.

Tabi el ve ayaklarımızla ilgili beklentilerimiz sadece onların sağlıklı olmaları ile de kalmaz. Dış dünya ile en çok iletişime geçtiğimiz uzuvlarımız olan özellikle ellerimizin daha estetik ve ilgi çekici görünebilmesi için yapılacak birçok estetik basit ve yoğun işlemler bulunmaktadır. Bunların da sağlanması için manikür hizmeti veren firma veya kişilerden yardım almamız gerekebilir. Ayak bakımı anlamına gelen pedikür işlemleri de manikür hizmeti ile beraber olarak aynı yerlerde verilmektedir.

manikur1Bu işlemlerin size getireceği faydaların detaylı bir şekilde açıklamasını yaparsak : öncelikle vücudumuzun her bölgesine olduğu gibi el ve ayaklarımıza sağlık açısından verdiğimiz önemin karşılığını aldığımızı görmek bizleri çok mutlu eden bir olaydır. Buna göre ellerimizin derisi üzerinde oluşabilecek sıkıntıların başlamadan giderilmesi, çeşitli aşınmaların veya deformasyonların var ise yok edilerek parlak ve pürüzsüz bir ele sahip olmanız daima gözümüzün önünde olan bu uzvumuz doğrultusunda bizleri de çok mutlu edecektir ve moralmen yükseltecektir. Burada tırnakların önemini de atlamamak gerekir. Özellikle kadınlar için çok önemli bir estetik potansiyel halinde bulunan tırnakların sağlıklı bakılmamaları halinde çeşitli batmalara ve kanamalı durumlara dahi yol açılabildiğini de bilmemiz gerekir. Sağlıklı şekilde temizlik ve bakımı yapılan ve ojelenmiş tırnaklar adeta kadınların kıyafetlerinin veya stillerinin tamamlayıcısı haline gelirler. Aynı şey özellikle yaz ayları için ayaklar için de geçerlidir. Sürekli olarak ayakkabı veya çorap içinde olmalarından dolayı daha az gözününde bulunan ve bu yüzden arka planda kalabilen ayaklarımızda da oluşacak topuk sertleşmesi veya tırnak batmalarının önü pedikür işlemleri ile alınabilir.