Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

Selülit nedenleri nelerdir ?

Bayanların aynalara küsmesine sebep olan selülit problemi nedir? Selülite sebep olan etkenler nelerdir? Tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak bu konuyu sizler için aydınlattık.

Yapılan araştırmalara göre kadınların % 95’inde selülit bulunmaktadır.

Genellikle vücudun bacak, kalça, diz yanları, kolların üst kısımları ve göbek bölgelerinde oluşur.

 

Yaygın olarak bilinenin aksine selülit sadece kilolu kişilerin derdi değildir. Fazla kilolardan kurtulmayı başarsanız bile bu konu canınızı sıkmaya devam edebilir. Selülitlerden kurtulmaya yönelik bir yaşam tarzı benimsemezseniz, ne kadar kilo verirseniz verin, bu portakal kabuğu görünümlü cilt probleminden kaçamazsınız.

Vücutta meydana gelen selülit vücudunuzun arınmaya ihtiyacı olduğunun sinyalini vermektedir.

 

Selülit probleminin kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni kolajen liflernin yapısıdır.Cildi bir ağ gibi sararak destekleyen ve ona sıkılık veren kolajen lifleri, kadın vücudunda yağ hücrelerinin toplanıp birikmesine daha müsait bir yapıdadır.

 

SELÜLİTİN BAŞLICA NEDENLERİ:

1) Genetik faktörler

2) Hormon bozukları

3) Kan dolaşımı bozukları

4) Bağ dokusu zayıflığı

5) Kötü alışkanlıklar (beslenme, kahve, alkol, vb…)
6) Hareketsizlik

7) Psikolojik faktörler

 

 

Nasıl Önlem Alalım?

Selülit tedavisinde öncelikle egzersiz çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandırdığı için  selülit oluşumunu büyük ölçüde engeller. Yürüyüş, yüzme gibi aktivitelerde kan ve lenf yolları dolaşımı hızlanır. Bunun yanı sıra uygulayacağınız diyetler, beslenmenize dikkat etmekte selülit oluşmasını engeller. Düşük kalorili besinler tüketmek ; vücudun fazla suyu atabilmesi için beyaz ve kırmızı turp, maydonoz, kereviz, çilek, greyfurt yenilmesi  gerekir. Alkol kullanımından kaçınmak gerekir.

Günde en az 1,5 litre su içmek vücutta biriken toksinleri atmamızı sağlar.

Evinizde yapacağınız peelingler de hem cildinizi canlandırmaya hemde selüliti yok etmeye yardımcı olabilir. Günde 10 dakika fırça veya eldiven yardımıyla dairesel ve kalbe doğru hareketlerle, kalça, bacaklara ve kollara masaj yapmak  kan dolaşımınızı hızlandırır. Aynı şekilde buz küpleriyle masaj yapmak  bölgedeki ödemi çözer. Masajdan sonra selülit kremlerini vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Aşırı selülit oluşumunda ise bir uzmana başvurmalı selülit tedavisine başlanmalıdır.

 

Selülit oluşumunda tıbbi faktörler dışında, ruhsal bozukluk, gerginlikte selüliti tetikler. Sonuçta çoğu hastalığın en büyük nedeni strestir. Stresten olabildiğince kaçınmaya çalışılmalıdır.

Profesyonel Selülit Masajı İzmir için Artemis Karşıyaka Güzellik Merkezi mizden randevu alınız.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.