Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

Selülit Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vücudun genellikle kalça ve bacak bölgelerindeki derinin portakal kabuğu görünümü almasına selülit diyoruz. Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak sizlere selülit oluşumu ve selülit tedavisi İzmir uygulamaları hakkında bilgi veriyoruz.

Selülit sıradan bir yağlı doku değildir. Birçoğumuzu rahatsız eden portakal kabuğu görüntüsü deriye yakın yağ dokusu kısmının hasara uğramasıyla oluşur. Yağ dokusu etrafındaki kolajen ve elastin yapısının bozulması ile birlikte yağ hücreleri portakal kabuğu görünümünü alır. Kadınların %95inde görülen selülit problemi daha çok kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşır.

Selülit oluşuna neden olan faktörlere bakarsak ;

  • Eğer annenizde varsa selülit’in sizde de görülmesi çok büyük olasılıktır
  • Selülit ergenlik, hamilelik, menopoz gibi önemli hormon değişikliklerinin olduğu dönemlerde ortaya çıkar veya bu dönemle birlikte artar.
  • Kilolu bayanlarda selülit daha şiddetlidir. Ancak ne kadar zayıf olursak olalım herkesin deri altında yağ dokusu vardır. Selülit problemini oluşturan derindeki değil yüzeydeki yağ dokusudur.
  • Tek yönlü ve sağlıksız beslenme, fast-food, şekerli, tuzlu ve fazla yağlı beslenme selülit oluşumuna neden olur.
  • Hareketsiz yaşam, vücutta kan dolaşımının sağlanmaması, egzersiz yapılmaması selülit oluşumuna neden olur.
  • Sigara ve alkol kullanımı selülit oluşumuna katkıda bulunan faktörlerdendir.
  • Su tüketiminin yeteri miktarda olmaması selülit yapar.

Selülit ile mücadelede öncelikle kilo vermeniz ve ideal kilonuza ulaşıp bunu yaşam tarzı olarak sürdürmeniz önem taşımaktadır. Kilo alımı arttıkça selülit oluşumunda da artış olacaktır. Ayrıca kilonuzu sabit tutmanız da önemlidir. Sık sık kilo alıp vermek derideki esnekliği kaybettireceği için selülit oluşumuna neden olur.

Beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler yapın. Tuz, şeker, yağ tüketimine dikkat edilmeli, hazır gıdalardan, kafeinden, sigaradan koladan uzak durulmalı, bol su içilmelidir. Günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

Ayrıca bunların yanında düzenli aktiviteler ile birlikte selülite dur demek mümkün. Bu savaşta en önemli yardımcınız vücutta kan dolaşımının düzenli olması, hareketli aktif bir yaşam ve alacağınız profesyonel yardımla ile birlikte pasif jimnastik, lenf drenaj, selülit masajı gibi uygulamalarla sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmak mümkün.

Pasif Jimnastik;
Kasların düşük voltajlı elektrik akımları ile uyarılması neticesinde kaslara ekstradan kalori harcatmak sağlanır. Elektroterapi tekniği ile uygulanan pasif jimnastik kürleri sadece bölgesel zayıflama ve incelme için değil, aynı zamanda selülit tedavisi için de kullanılabilinen son model bir zayıflama tekniğidir.

Selülit Masajı;

Selülit tedavisinin en önemli ayağı selülit masajı uygulamasıdır. Selülit oluşumunun başlıca nedeni dolaşım bozukluğudur. Kan ve lenf dolaşımındaki bozukluk ve yağ dokusundaki artış toksik madde birikimine yol açar. Selülit Masajı kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Selülit Masajı, deri altı kan dolaşımını iyileştirerek damarların çapının daraltılması ve kanın bacaklardan düzenli olarak akmasını sağlar. Böylece bozuk kan dolaşımının yeniden düzenlenmesi, hücrelere daha iyi oksijen gitmesi ve toksit maddelerin vücuttan atılması sağlanır. Selülit tedavisinde etkili olan iki tür masaj vardır.

Dolaşım masajları;

Kan ve lenfatik dolaşıma yöneliktir. Bu masaj deri altı kan dolaşımını aktive ederek, dokunun canlanmasını sağlar. Dolaşım masajı derialtı kanı dolaşımını iyileştirir. Özellikle de kanın bacaklardan göğüse doğru gitmesini sağlar. Belirli noktalara parmakla bastırıldığında ve belirli lenfatik düğümler istikametinde hareket edildiği takdirde kullanılmış lenf atılıp yenilenir.

Lenfatik drenaj masajları;

Lenf bezlerine uygulanan lenf drenaj masajı yöntemiyle kan dolaşımını hızlandırılarak vücuttaki ödemin ve toksik maddelerin dışarı atılması sağlanmaktadır. Bu masajlar özellikle lenf dolaşımı üzerinde etkilidir. Lenf sisteminin elle manipüle edilerek bloke olmuş lenf sıvısının serbest akımının sağlanması tekniğidir.

Sizlerde yaz gelirken selülitlerin neden olduğu portakal kabuğu görünümünden kurtulmak ve daha fit bir görünüme kavuşmak için pasif jimnastik İzmir, lenf drenaj İzmir, zayıflama paketleri izmir ve selülit tedavisi İzmir uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve yaz kampanyalarımızdan yararlanmak için Artemis Güzellik Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.