Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Yok Ederiz?

Siyah nokta neden olur hususunda bilinmesi gereken; bu lekeler genellikle aşırı pigmentasyonun ya da deri hücrelerinin fazla melanin üretmesi sonucu oluşur. Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak cilt bakımınızda sıkça karşılaşılan sorun olan siyah nokta oluşumu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veriyoruz.

Bu durumun oluşması cildin bazı bölgelerinin hasar görmesiyle meydana gelmektedir. Aşırı güneş ışınına maruz kalmak cildin kendisini ultraviyole ışınlarından korumak için melanin üretmesine sebep olur. Buda siyah nokta oluşumuna yol açar. Ayrıca ilerleyen yaşlarda oluşan deri bozuklukları da siyah nokta oluşumuna neden olur.  Yüzde ve burunda ki siyah noktaların oluşmasının temel sebebi cilt bakımı ve temizliğinin yapılmamasıdır.

Oluşan siyah noktalar E vitamini, C vitamini, güneş kremleri, Hint yağı ve yeşil çay özü gibi desteklerle giderilebilmektedir.

Düzenli cilt bakımı yaptırmak, temiz bir cilde sahip olmak ve güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaçınmak; bunu günlük kişisel bakımınızla desteklemek alınabilecek önlemlerdir.

Siyah noktaları elinizle sıkmaya çalışmayın. Bu gözeneklerdeki hücrelerin zarar görmesine sebep olu ve kalıcı iz bırakabilir. Yüzde oluşan çukurlu lekeler sivilce ve siyah noktaların sıkılmasından kaynaklanır. Öncelikle cildinizi buhar veya sıcak su ile nemlendirmeli daha sonra siyah nokta bantları ile temizlemeye çalışın. Siyah noktaları tek seferde geçirmek mümkün değildir. Düzenli ve hijyenik uygulama ile temizlenmesi önem taşımaktadır.

Siyah Noktalar İçin Evde Yapabileceğiniz Maskeler

Limon suyu ve Yoğurt Maskesi

Bir kase yoğurdun içine bir limon suyu ekleyin. Bu karışımı cildinize sürüp 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su yardımıyla cildinizi temizleyin. Bu maske cildinizdeki sivilceleri kuruturken aynı zamanda siyah nokta oluşumuna yol açan yağ tabakasını da gözeneklerin içinden çıkarmaya yardımcı olacaktır.

 

Bal Maskesi

Cildi besleyici ve nemlendirici özelliği olan bal ile cildinizi güzelleştirin. Bir tatlı kaşığı balı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyin.

Siyah noktalar mutlaka temizlenmelidir.  Müdahale edilmediği zaman sivilceye dönüşebilir ciddi cilt rahatsızlıklarına yola açabilirler.

Profesyonel cilt bakımınız için Artemis Karşıyaka Güzellik Merkezimizden randevu alarak kişisel bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.