Artemis Güzellik Merkezi - Blog

Güzellik Dünyasındaki Gelişmeler İçin Bizi Takip Edin!

Topuk Çatlaklarından Nasıl Kurtuluruz?

Topuk çatlakları biz bayanlara rahatsızlık veren oldukça yaygın bir problemdir. Bu yazımızda Artemis İzmir Güzellik Merkezi olarak topuk çatlaklarından kurtulmak için tavsiyeler veriyoruz.

Topuk çatlakları kötü bir görüntünün yanı sıra, günlük yaşantıda ayaktayken ya da topuğa baskı uygulandığında ağrılara neden olabilir. Tedavi edilmediğinde daha da derinleşip kanamaya ve enfeksiyona yol açabilir. Bu noktada topuk çatlaklarını önlemek için doğru ayak bakımı yapılması çok önem taşır. Düzenli pedikür yaptırmak ve evde kendi uygulayacağınız bakımlar ile ayak sağlığını korumak gerekir.

Daha çok kuru ciltlerin problemi olan topuklardaki aşırı çatlaklar, topuk ve ayak tabanında görülür. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, yalınayak gezmek, küçük terlik giymek gibi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bunu önlemek adına her banyodan sonra yumuşayan ayaklarınızı ponzo taşı yardımı ile ölü deriden arındırın. Ekstra yumuşatma etkisi bulunan kremler ile kremleyin. Bölgeyi nemli tutmak adına kremlmek önemlidir. Çatlaklar kaybolana kadar kalın çorap ve kapalı ayakkabı giymeye özen gösterin.

Gece yatarken topuklarınıza, ezilmiş bir aspirinle karıştırdığınız vazelini sürüp çorap giyebilirsiniz. Soğuk suyun içine elma sirkesi koyup yarım saat bekletebilirsiniz. Sarı kantoron yağı cildi yenileme özelliğinden dolayı topuklara çok iyi gelmektedir. Topuklarınıza zeytinyağı sürüp masaj yaparak bekletebilir, gece yatmadan önce uygulayıp çorap giyerek bütün gece nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Topuk sağlığı için ayağı tamamen saran ve arkası kapalı ayakkabı kullanmak önemlidir. Arkası açık ayakkabılar, ayağa küçük gelen ayakkabı kullanımı çatlak oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle doğru ayakkabı seçimi en az bakım kadar önemlidir.

Kişisel bakımınızı profesyonel  pedikür ile desteklemek için Artemis Karşıyaka Güzellik Merkezimizden randevu almak için 0232 364 36 37’yi arayabilir, merkezimizi ziyaret edebilirsiniz

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için bilgi alınız.